Kapliczki Nowej Pragi w Warszawie

Jesienny, niedzielny poranek powitał słońcem co tylko dodało chęci do wyruszenia na szlak warszawskich praskich kapliczek. Pierwszym punktem były zaułki w bramach przy ulicy Wileńskiej.
Na tyłach Budynku Dyrekcji Kolei Państwowych wybudowanego w 1929 roku wkraczamy
w świat przemijającej już Warszawy sprzed lat. Każda niemalże brama wita gościa pustą buteleczką po „małpce”. Wesołe małpki zostawione przez swych właścicieli…czekają w słońcu by dokonać żywota w koszu. W każdej z tych bram gdzie unosi się jeszcze zaduch poprzedniej nocy znajdujemy obiekt zainteresowania – kapliczkę Matki Boskiej. Każda z kapilczek to inna historia – historia ludzi modlących się w czasie rewolucji przełomu wieków, w czasach przewrotów lat 20-tych XX wieku i w tych najgorszych – latach okupacji niemieckiej i czasach komunizmu. Ludzie zbierający się przy figurkach Maryi formując małe osiedlowe wspólnoty tworzyli nigdzie indziej nie spotykany folklor tej części Warszawy. Tradycja przekazywania kluczy do kapliczki przez sąsiadkę, która dotychczas opiekowała się dotychczas przechodzi z pokolenia na pokolenie. Należy podkreślić, iż w wyniku działań wojennych II Wojny Światowej znakomita większość kapliczek znajduje się właśnie na Pradze. Na Nowej Pradze ok . 30. Dziś w kapliczkach nierzadko spotykamy żarówkę energooszczędną, pięknie wykonane drewniane ramy, lecz duch lat minionych nadal powoduje że mieszkańcy traktują figurki jak swoje dziedzictwo, swoje małe ojczyzny..

Prezentowane zdjęcia pochodzą z ulic: Wileńskiej, Zaookopowej, Małej, Stalowej, Konopackiej, Strzeleckiej, Kowieńskiej, Bródnowskiej, 11 Listopada.

Niebawem dalszy ciąg relacji ze szlaku kapliczek…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura, Praga, Warszawa i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s